Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
PROČ IMPREGNACE?
18.03.2020
Dřevo, které nemusíte natírat! Jak to děláme?
Každý den na Vaše dřevěné terasy, pergoly nebo ploty působí dřevokazné houby, plísně a hmyz, hniloba nebo obyčejný vítr. Impregnace je léty osvědčený ... číst celé
13.08.2007
Otázky a odpovědi
Proč tlaková impregnace? Tlaková impregnace zajišťuje rovnoměrné ošetření dřeva do hloubky. Dřevo ošetřené běžným nátěrem je vystaveno teplotním v... číst celé
13.08.2007
Odborné články
Ochrana dřeva kvalitní impregnací „Dřevo vzhledem ke své struktuře může být při nevhodném použití poškozováno biotickými a abiotickými činiteli. ... číst celé
Vše o impregnaci dřeva
KONTAKTY

E-shop a obchod

+420 777 013 939
dvorak@impregnace-dreva.cz

Nezávazná poptávka

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou platbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin

  1. Úvod
  2. PROČ IMPREGNACE?
  3. Otázky a odpovědi
Otázky a odpovědi
13.08.2007

Proč tlaková impregnace? 
Tlaková impregnace zajišťuje rovnoměrné ošetření dřeva do hloubky. Dřevo ošetřené běžným nátěrem je vystaveno teplotním výkyvům a nátěr může popraskat. Díky mechanickým vlivům dochází ke tvorbě nových skulin, a prostorů pro napadení škůdci.

Jaká je přepokládaná životnost ošetřeného dřeva?
Životnost nelze u dřeva přesně určit. Výrobce udává prodloužení životnosti při správném provedení impregnačního procesu až o několik desítek let.

Je možné impregnované dřevo d ále natírat?
Ano, impregnované dřevo nemění své vlastnosti, tudíž je možné po impregnaci nanést nátěr.

Jak dlouho se dřevo nechává impregnovat v tlakových kotlích?
Předepsaná doba/doba, kterou necháváme dřevo impregnovat  je 4-6 hodin.

Bezbarvá impregnace – dojde ke změně bary dřeva?
Při impregnaci jehličnatých dřevin k změně barvy nedochází. Listnaté dřeviny pod tlakem vypouští silice, které způsobí změnu barvy.

Pod jakým tlakem se impregnace provádí?
Po celou dobu impregnačního procesu udržujeme tlak 10 Atm.

Jaký je rozdíl mezi zelenou, hnědou a bezbarvou impregnací?
Základní rozdíl je v účinné látce - kyselina boritá (hnědá, bezbarvá) nebo sloučeniny mědi (zelená).

  • Bezbarvá - Bochemit QB - pouze do 3.třídy.

Při použití Bochemitu QB výrobce doporučuje dřevo po ošetření impregnací uzavřít lazurou, nátěrem, kvůli možnému vymývání účinné látky, kyseliny borité – ta je pod tlakem vpravena do dřeva, ale časem (v průběhu let při vystavení povětrnostním vlivům) se může její koncentrace snížit.

  • Zelená, hnědá - Bochemit Forte - až do 4.třídy.

Naopak při použití Wolmanitu CX-10 nebo Bochemitu Forte (chemicky shodné látky) dřevo s látkou reaguje a účinná látka zůstává ve dřevě natrvalo, tzn. není třeba ochranný nátěr.

Která impregnace je účinnější?
Zelená – lze ji použit i do prostředí s vodou a půdou. Bochemit Forte je bez pigmentu, barviva. Zelená barva je způsobena krystaly mědi, které se při reakci vysráží ve dřevě. Hnědá - má stejné složení, jako zelená. Akorát je do impregnační látky přidán hnědý pigment.

Co se stane se zelenou impregnací, pokud se dřevo nenatře?
Pokud se nechá určitý čas dřevo vystavené povětrnostním vlivům, zelené zabarvení zcela zmizí a dřevo získá vlivem UV záření šedou patinu.

Může hnědá impregnace nahrazovat barvu a dřevo není potřeba natírat?
Impregnace je ochrana dřeva proti škůdcům a hnilobám, není to estetická povrchová úprava. Hnědý odstín je dosažen pigmentem,  ten ale není odolný UV záření a povětrnostním vlivům, proto bledne a mění časem barvu dřeva. Nakonec dřevo dostane vybledlou šedohnědou barvu.

Všeobecně platí, že dřevo ošetřené impregnací je potřeba z estetických důvodů ošetřovat lazurami a nátěry, a to v průběhu let opakovaně.

Může se naimpregnované dřevo dále upravovat – hoblovat, řezat?
Dřevo ošetřené impregnací se nedoporučuje dále upravovat. Účinná látka neprostoupí celý objem materiálu, ale podle typu dřeva a složení (jádro nebo běl) se dostane od několika mm až do několika cm hloubky. Proto je potřeba k impregnaci dávat dřevo už v konečné úpravě.

Čím se můžu naimpregnované dřevo natírat?
Impregnační látka nereaguje s žádnými lazurami ani nátěry, tudíž není třeba se bát povrchové úpravy dřeva.

Je nutné, aby dřevo před impregnaci bylo vysušené a na kolik procent?
V zásadě se dá říct, že mokré dřevo se 20-25% vlhkostí se impregnuje lépe, ale lze impregnovat i dřevo zcela suché. Rozdíl je jen v technologickém procesu impregnace, ale to se zákazníka netýká. Cena je stejná, doby úpravy taky.

Je pravda, že suché dřevo impregnovat nelze?
Někteří provozovatelé tlakové impregnace to tvrdí, protože to jejich technologie nedovoluje. Naše technologická linka je na to přizpůsobená, takže my to umíme!

Jak dlouho je potřeba nechat dřevo vyschnout?
V tomto se to neliší s dřevem nenamořeným, např. pokud budete pokládat terasu z impregnovaných prken, tak stačí nechat pár dní dřevo oschnout a poté montovat. Pokud dřevo necháte schnout déle, dřevo vlivem vysychání se začne kroutit, proto je lepší dřevo montovat ještě když obsahuje vodu.